Numer kontaktowy: 730 971 170
kontakt@grsnowysacz.pl

DZIEŃ 1!

DZIEŃ 1!

kiwawczych JAMNA 2019!

Pierwszy dzień – piątek, godziny poranne, jeszcze przed oficjalnym otwarciem Manewrów, a na przybywające Grupy czekała już pierwsza niespodzianka na drodze dojazdowej. Akcja 4×4 przygotowana przez chłopaków z Land Road.

Następnie po przybyciu na miejsce koncentracji i bardzo sprawnym, jak na manewrowe warunki, zakwaterowaniu przyszedł czas na oficjalne otwarcie Manewrów.

Podczas rozpoczęcia każdy z uczestników, zarówno ludzi jak i psów otrzymał paczkę z giftami ufundowanymi przez Naszych Sponsorów!
Znalazły się tam również tradycyjnie BUFFy – w tym roku postawiliśmy sprawdzić czy prawdziwy ratownik fuksji się nie boi? 😉

Manewry rozpoczęły się od przemówienia Naszego Prezesa, który przypomniał podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz zaproszonych Gości.

Dziękujemy za przybycie i wsparcie Zastępcy Komendanta Miejskiego w Nowym Sączu i Prezesa Powiatowego ZOSP RP st. bryg. mgr inż. Pawłowi Motyce, Prezesowi Zarządu Gminnego oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Starym Sączu dh Antoniemu Piętce, Komendantowi oddziału ZOSP RP w Starym Sączu dh Pawłowi Banachowi oraz kpt. Robertowi Niczyporukowi.

Pierwszy wykład poprowadził Krzysztof Szymański – Krajowy Specjalista ds. szkolenia psów Komendy Głównej PSP. Wykład ten na temat problemów związanych ze szkoleniem psów ratowniczych był wstępem do zajęć praktycznych, które zaplanowane były na następny dzień.

Kolejny wykład, a tak naprawdę wywiad poprowadził Jakub Wrana z naszym gościem specjalnym Olimpijczykiem Mateusz Ligocki – Matys. Poruszali Oni temat kariery sportowej, osiągnięć, ceny jaką trzeba zapłacić za zwycięstwa, jak radzić sobie z porażkami oraz motywacji do działania.

Trzeci wykład tego dnia poprowadził Jakub Mitka z Projekt AED. Poświęcony był on defibrylatorom AED oraz nowoczesnym rozwiązaniom w nich zastosowanych.

Po kolacji przeszliśmy do przeprowadzenia nocnych ćwiczeń. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni/wymieszani na cztery grupy, które kolejno wykonywały zadania na wyznaczonych punktach, do których musieli dotrzeć po otrzymanych koordynatach.

Jako, że tematem przewodnim tej edycji manewrów były zmiażdżenia, a z racji pory roku hipotermia, aż trzy stacje poświęcone były temu zagadnieniu.

Stacja 1 – „Znajdz X”
Uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć osobę, która oddaliła się z domu gdzie odbywała się „impreza”. Dla ułatwienia zadania na miejscu zdarzenia były pozostawione wskazówki nawigacyjne. Pozostałe osoby uczestniczące w rozrywkowym spędzaniu czasu, skutecznie utrudniały odczytanie pozostawionych wskazówek ;). Wszystkie grupy poradziły sobie z odnalezieniem zaginionego imprezowicza.

Stacja 2 – “Stok Narciarski”
W tym punkcie, na Ratowników czekała kobieta, która wezwała pomoc widząc wypadek snowboardzistów na nieoznakowanej łące.
Kobieta była spanikowana i mocno zdenerwowana, co nie ułatwiało komunikacji, ani przeprowadzenia z nią wywiadu.
Początkowo każda grupa miała dwóch poszkodowanych, z licznymi urazami. Dodatkowo w pewnym momencie kobieta wzywająca pomoc, nieszczęśliwie upadła i doznała urazu podstawy czaszki oraz doszło u niej do zatrzymania krążenia.
Dodatkowym utrudnieniem była konieczność przetransportowania wszystkich poszkodowanych do wyznaczonego miejsca.
Największą trudnością na tej stacji była decyzja o sposobie transportu osoby z zatrzymaniem krążenia.

Stacja 3 – “Ognisko”
Ratownicy po przybyciu na miejsce, dostali informację o zgłoszeniu nieszczęśliwego wypadku i trzech osobach poszkodowanych.
Trójka znajomych wybrała się na biwak do lasu. Pech chciał, iż w nocy zerwał się bardzo silny wiatr, łamiąc okoliczne drzewa. Jedno z nich nieszczęśliwie spadło na dwójkę smacznie śpiących nastolatków. Ich kolega śpiący nieopodal, słysząc krzyki wybiegł rozespany z namiotu i niestety potknął się i wpadł w niedogaszone ognisko.
Każda z grup musiała na tej stacji zmierzyć się że zmiażdżeniem, złamaniami otwartymi, poparzeniami ciała i dróg oddechowych, a to wszystko w minusowej temperaturze. Dodatkowo dwóch z trzech poszkodowanych na skutek obrażeń doznało zatrzymania krążenia jeszcze przed przybyciem specjalistycznej pomocy.

Stacja 4 – “Belka”
Stacja przygotowana przez Strażaków z WSSGR w Nowym Sączu Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, na której każda z grup musiała zmierzyć się z niełatwym zadaniem podniesienia bardzo ciężkiej kłody, z użyciem tripod oraz lin.
Dodatkowo uczestnicy musieli również zająć się poszkodowanym wciągnięty spod kłody.

Następnie po krótkiej integracji wszystkie grupy poszły na długo oczekiwany, acz krótki, odpoczynek, by następnego dnia, już z samego rana, rozpocząć dalszą część ćwiczeń….

Pełną fotorelację z tego dnia znajdziecie pod linkiem: https://www.facebook.com/GRSNowySacz/posts/3048526491840121?tn=K-R