Numer kontaktowy: 730 971 170
kontakt@grsnowysacz.pl

III Zimowe Manewry Grup Poszukiwawczych 2018

III Zimowe Manewry Grup Poszukiwawczych 2018

W dniach 9-11 luty 2018 Ratownicy z Naszej Jednostki przeprowadzili  po raz trzeci Ogólnopolskie Zimowe Manewry Grup Poszukiwawczych w miejscowości Jamna.

Już kolejny raz tereny pogórza ciężkowicko-rożnowskiego dały możliwość do sprawdzenia umiejętności poszczególnych Grup, a także do poszerzenia i doskonalenia wiedzy niezbędnej do przeprowadzenia akcji poszukiwawczej, tak w terenie jak i w warunkach gruzowiskowych.

Manewry zostały otwarte o godzinie 15-tej  w obecności zastępcy komendanta miejskiego st. brygadiera Pawła Motyki.

Pierwsze zajęcia to wykład dotyczący współpracy przewodników z czworonożnymi druhami przeprowadzony przez Krzysztofa Szymańskiego krajowego specjalistę do spraw szkoleń psów poszukiwawczo-ratowniczych. Po nim pan Wojtek Jagielski poprowadził wykład dla uczestników manewrów dotyczący tropienia i interpretacji śladów pozostawionych przez poszukiwane osoby. Oba wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników szkolenia.

Wieczorem pierwszego dnia uczestnicy podzieleni na 4 grupy rozpoczęli zmagania na stacjach roboczych. Wszyscy musieli się zmierzyć z sytuacjami zaczerpniętymi z życia i ostatnich wydarzeń minionego roku, między innymi ewakuowali poszkodowanego technikami linowymi z bardzo trudnego terenu do czego w znaczący sposób przyczyniło się ukształtowanie terenu pogórza. Kolejne zadanie to przeprowadzenie wywiadu ze świadkami zaginięcia osoby pooszukiwanej w warunkach dużego obciążenia stresem oraz po spożyciu środków odurzających. Dwie ostatnie stacje to poszukiwania paralotniarzy po wylądowaniu w terenie przygodnym z licznymi uszkodzeniami ciał oraz przeprowadzenie skutecznej akcji ratunkowej u turystów w znacznym stopniu hipotermii. Tą stację pomógł nam stworzyć zespół naszych kolegów z AdrenaLTika i Projekt AED. Działania pierwszego dnia manewrów zakończono o  godzinie 23.50.

Drugi dzień manewrów rozpoczął się dla wszystkich grup rano od akcji ratunkowej w opuszczonej mleczarni w miejscowości Zakliczyn, w powiecie tarnowskim. Grupy miały za zadanie rozpoznanie terenu i zabezpieczenie go wraz z wstępnym przeszukaniem podziemi z użyciem psów poszukiwawczych. Przeszukanie wykazało obecność 12 poszkodowanych z których większość posiadała liczne obrażenie spowodowane działaniami po spożyciu dopalaczy. Całość akcji zakończono po skutecznej ewakuacji wszystkich poszkodowanych z podpiwniczenia budynku. Dodatkowo dalsze przeszukanie wykazało obecność osób poszkodowanych także w zbiornikach podziemnych oraz na poddaszu budynku. Grupy dokonały sprawnej i bezpiecznej ewakuacji poszkodowanych technikami linowymi. Tutaj szczególne podziękowania składamy Instruktorom z Wydziału Szkolenia specjalistycznych grup ratowniczych w Nowym Sączu Szkoły Aspirantów w Krakowie. Po zakończeniu działań całość uczestników powróciła na miejsce manewrów do miejscowości Jamna.

W popołudniowej sesji odbyły się dwa zajęcia seminaryjne. Pierwsze z nich to szkolenie dotyczące psychologii osób po spożyciu używek i narkotyków. Wykład przeprowadziła psycholog str. Mgr Katarzyna Mędrzycka z SA PSP w Krakowie. Drugie seminarium odbyło się w formie szkolenia praktycznego z bezpieczeństwa strażaków ratowników w przypadku interwencji z osobami podbudzonymi i niebezpiecznymi. Szkolenie przeprowadził instruktor systemu obronnego Krav-Maga Marek Marecki. Kolejnymi zajęciami była prezentacja możliwości użycia nowoczesnego sprzętu typu dron. Po raz kolejny w tej dziedzinie wspierała nas DronaVista.pl Na zakończenie sobotniego dnia uczestnicy podzieleni za zespoły poszukiwawcze dokonali przeszukania pobliskich lasów w celu zlokalizowania zaginionych osób w terenie górzystym w niekorzystnych warunkach zimowych. Po zakończeniu zadania uczestnicy udali się Bazy manewrów na występ grupy góralskiej Jaworcanie.

Jak co roku wspierała nas w zakresie działań medycznych i sprzętu użytego do ich działania krakowska firma Projekt AED.

Dla całej grupy nie był to jednak finał zorganizowanych Ogólnopolskich manewrów poszukiwawczych. Życie napisało własny scenariusz i o godzinie 22.30 Grupa Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz otrzymała alarmowanie celem udania się na akcję ratunkową do zawalonej kamienicy po wybuchu gazu w Sosnowcu. Do akcji wyjechał przewodnik z psem gruzowiskowym.

 

Zdjęcia już niebawem !!!