Numer kontaktowy: 730 971 170
kontakt@grsnowysacz.pl

Nas Obchodzi – A Was?

Nas Obchodzi – A Was?

W dniach 14-17 września nasza Grupa wraz z fundacją Safe Water Safe Land i Projektem AED zorganizowała akcję „Nas Obchodzi” propagującą aktywne spędzanie wolnego czasu i uczącą pierwszej pomocy na szlaku.

W czwartek odbył się wykład i szkolenie zamknięte dla pracowników Lasów Państwowych. Poruszana była tematyka korzystania z urządzeń AED oraz udzielania pierwszej pomocy przy zasłabnięciach, po upadkach czy przy urazach takich jak złamania, przygniecenia czy odcięcia na przykład palców czy ręki – czyli w urazach często spotykanych przy wykonywaniu prac leśnych.

W piątek odbyło się szkolenie dla strażaków z naszej jednostki. Uczyliśmy się i doskonaliliśmy swoje umiejętności z zakresu ratownictwa wysokościowego i technik linowych na drewnianym moście w Jarze. Na koniec nie zabrakło symulowanej akcji ratowniczej sprawdzającej zdobytą przez nas w ciągu dnia wiedzę, która zakończyła się pełnym sukcesem.

Po szkoleniu udaliśmy się na pieszą wędrówkę do schroniska na Cyrli, gdzie o 19 wolontariusze z fundacji Safe Water Safe Land poprowadzili pokazy i zachęcali turystów do nauki udzielania pierwszej pomocy i korzystania z AED.

Sobota poświęcona rowerzystom, dla których akcja odbywała się na Hali Łabowskiej. Skupiliśmy się na typowych dla tej grupy turystów urazach, korzystaniu z AED, wyposażeniu apteczki, doboru roweru jak i odpowiedniego przygotowania, zarówno jeśli chodzi o wyposażenie jak i rozgrzewkę. Atrakcjom tego dnia nie było końca – była rozgrzewka w plenerze, testowanie fat bików, gry rowerowe oraz krótkie szkolenie z pierwszej pomocy fizjoterapeutycznej.

W niedzielę – ostatni dzień akcji „Nas Obchodzi” szkoliliśmy turystów pieszych na Jaworzynie Krynickiej. Dzień ten poświęcony był urazom i upadkom podczas pieszych wędrówek, pierwszej pomocy dzieciom i dorosłym w sytuacjach omdleń i zadławień, poprawnemu wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, korzystaniu z AED. Nie zabrakło pokazu użycia stazy taktycznej i podstawowego wyposażenie odpowiedniego na górskie eskapady.

Cztery aktywne dni podczas których nie zabrakło naszych czworonożnych ratowników – Grota, Dantego i Kokosa oraz przyszłych ratowników – Nera i Aresa, które cieszyły się dużą popularnością nie tylko wśród najmłodszych turystów.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tą akcję – strażakom z Naszej Jednostki, wolontariuszom z fundacji Safe Water Safe Land, chłopakom z Projekt AED oraz Serwisu Rowerowego u Żaby, a przede wszystkim turystom i leśnikom, którzy uczestniczyli w akcji „Nas Obchodzi” żeby zgłębiać wiedzę z ratowania ludzkiego życia.