Numer kontaktowy: 730 971 170
kontakt@grsnowysacz.pl

O nas

Nasza misja – Ratowanie życia człowieka przy

współpracy z psami poszukiwawczymi!

 

Obecnie, po reaktywacji jesteśmy niespełna 5 – letnią grupą medyków, nawigatorów, przewodników psów i osób dopiero rozpoczynających działanie dla jednostki i szukających swojego miejsca w Grupie, których priorytetem jest pomoc i ratowanie życia osób zaginionych lub uwięzionych w trudno dostępnym terenie, w miejscach katastrof budowlanych czy w  masowych wypadkach komunikacyjnych. Bez względu na warunki atmosferyczne i porę dnia, jesteśmy zawsze gotowi do udziału w akcjach ratujących ludzkie życie i zdrowie.

Nasza grupa działa głównie na terenie województwa małopolskiego, ale włączamy się także w akcje na terenie innych województw, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.
Naszą jednostkę tworzy obecnie 33 strażaków ratowników oraz 13 psów poszukiwawczych w trakcie szkolenia, dla których syrena alarmowa jest niejednokrotnie ważniejsza niż praca, odpoczynek czy rodzina.

Oprócz ratowania życia, zajmujemy się działalnością szkoleniową, organizując oraz uczestnicząc w manewrach, eventach i przystępując do programów edukacyjnych. Uczymy pierwszej pomocy, resuscytacji krążeniowo – oddechowej, korzystania z urządzeń AED, pokazujemy jak wygląda praca psa poszukiwawczego i jego współpraca z przewodnikiem. Dużą wagę przywiązujemy do szkolenia, zwłaszcza dzieci. jak radzić sobie gdy się zgubimy i jak skutecznie wezwać pomoc.

 

HISTORIA

Pierwszą grupą jaka powstała na terenie południowej Polski w 2004 roku była Podhalańska Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza Ochotniczej Straży Pożarnej będąca pierwowzorem naszej obecnej Jednostki. Utworzyli ją ochotnicy – pasjonaci ratownictwa i przewodnicy psów poszukiwawczych w większości należący do Sekcji Ratowniczych Psów Poszukiwawczych OSP Niskowa.

Później w wyniku zmian przepisów prawa utworzona została zawodowa grupa poszukiwawcza pod nazwą Małopolska Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. W 2013 roku poszukiwawcza grupa zawodowa przemianowana została na Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą Nowy Sącz Państwowej Straży Pożarnej.

Dla naszej Jednostki przełomowe okazało się Walne Zebranie z 4 stycznia 2013 roku, podczas którego członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej w Nowym Sączu podjęli decyzję o wznowieniu czynnego działania Jednostki pod nową nazwą Grupa Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz.

 

STATUT/REGULAMIN