Numer kontaktowy: 730 971 170
kontakt@grsnowysacz.pl

Pokazy dla uczniów Gimnazjum

Pokazy dla uczniów Gimnazjum

Sobota 14 października była kolejnym aktywnym dla naszej Grupy dniem. Tym razem pod wodzą ratownika z naszej jednostki Tomka Michalika prowadziliśmy szkolenie dla uczniów Gimnazjum z Krużlowej Wyżnej.

Było różnorodnie, dynamicznie i ciekawie, a to wszystko dzięki zaangażowaniu Strażaków – Ochotników naszej jednostki.

Choć Gimnazjaliści są jeszcze zbyt młodzi, żeby przystąpić do naszej Grupy to mamy nadzieję, że kiedyś choć kilkoro z nich pójdzie w ślady naszych Kandydatów i dzięki swojemu zaangażowaniu i poświęceniu czasu wolnego zostanie Ratownikiem Grupy Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz.

Pokazy rozpoczął nasz Prezes Wojciech Dudczyk wraz ze swoimi podopiecznymi Buddy’m i Zuko przybliżając specyfikę pracy Przewodnika psa i Psa w grupie poszukiwawczo-ratowniczej.

Następnie nasi Goście mieli okazję oglądnąć z bliska akcję poszukiwania zaginionego – w tej roli niezastąpiony Pozorant Wojciech Noworolnik, prowadzoną przez naszego Naczelnika Michała Gaika i jego Psa Dante’go, zaś po zlokalizowaniu poszkodowanego, akcję ewakuacji z terenu niebezpiecznego wykonaną przez ratowników z naszej Grupy z użyciem specjalistycznego sprzętu.

Po tak atrakcyjnym początku na Gimnazjalistów czekały 4 stacje.

Pierwsza, na której Nawigator Arek Poręba prezentował wyposażenie plecaka ratowniczego, działanie GPS-u oraz uczył podstaw topografii i posługiwania się kompasem w terenie.

Druga, na której dzięki Strażakom – Ratownikom Dawidowi Żabińskiemu i Tomkowi Michalikowi młodzież zmierzyła się z sytuacjami omdleń i zasłabnięć oraz uczyła się układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Na stacji tej nasza Kandydatka Weronika Żabińska, choć trochę spóźniona, uczyła wzywania pierwszej pomocy i określania swojej lokalizacji na podstawie charakterystycznych punktów w terenie.

Trzecia stacja, na której nasi Ratownicy Maciej Kozub i Kazimierz Padula prezentowali wyposażenie torby ratowniczej PSP – R1 oraz uczyli postępowania w przypadkach zranień, krwotoków, oparzeń i złamań, czyli w sytuacjach urazowych.

Ostatnia 4 stacja, na której nasi Goście pod czujnym okiem naszego Ratownika Marcina Mirka uczyli się i ćwiczyli korzystanie z automatycznych defibrylatorów zewnętrznych tzw. AED, które znacznie zwiększają szansę na uratowanie ludzkiego życia.

Dla naszej Grupy było to kolejne cenne doświadczenie w prowadzeniu szkoleń, zaś dla Uczniów gimnazjum możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy w praktyce.

Na koniec oczywiście pamiątkowe zdjęcie grupowe i zmęczeni, ale zdecydowanie zadowoleni Gimnazjaliści ruszyli w drogę powrotną do domów. Nasi Ratownicy posprzątali po pokazach, poćwiczyli ze swoimi psami Kokosem, Dante, Buddy’m, Zuko, Nerem, Roxy oraz Kalą i również udali się do swoich domów.