Sobotni poranek na Jamnej rozpoczęliśmy od zaprawy z Krav Maga Heavy Team Tychy Oświęcim Chełmek Mikołów Bieruń.
Następnie po śniadaniu, od godziny 9 przygotowaliśmy dla grup 4 ćwiczenia.
Pierwsza grupa przewodników psów, pod okiem Krzysztofa Szymańskiego, uczestniczyła w praktycznym szkoleniu psów.
W tym miejscu, specjalne podziękowania kierujemy do koleżanki Agnieszki Szłapki, za wytrwałe i skuteczne pozorowanie.
Druga grupa zaś, razem z częścią pozostałych ratowników udała się na zajęcia do Kamili Brudnickiej i Anny Czaji . Zajęcia te były poświęcone pierwszej pomocy dla psów. Dziewczyny poruszyły zagadnienia zarówno z podstaw fizjoterapii psów, jak i weterynarii.
Pozostałe osoby podzielone zostały na dwie grupy i uczestniczyły w zajęciach Medycznych dotyczących wypełniania oraz przydatności Karty Przekazania Pacjenta KPP oraz podstawowej oceny stanu pacjenta wg schematów AVPU, ABC/CABA oraz SAMPLE i zajaciach Nawigacyjnych.
Do godziny 13 wszystkie grupy zmieniały się przechodząc po kolei przez wszystkie ćwiczenia.
Następnie wszyscy udali się na godzinne zajęcia z Krav Magi. Te praktyczne zajęcia poświęcone były samoobronie przed atakami z nożem, wykorzystaniu posiadanych rzeczy jak np plecak do odparcia ataku oraz nauki obezwładniania osoby z nożem. Nasz prowadzący zwrócił również uwagę na cienką granicę między samoobroną, a atakiem.
Kolejnym punktem naszych Manewrów były trzygodzinne zajęcia – wykład połączony z odgrywaniem scenek z Psychologiem @Ania Kuzak. Tematyką tej części była depresja wśród dzieci i młodzieży oraz sposoby komunikacji z rodziną w wypadku zaginięć. Mamy nadzieję, iż wykład Wam się podobał, a wiedza przekazana była w przystępnej formie. Oby nikomu nie była potrzebna w prawdziwej akcji, a jeśli będzie to aby wszystkie informacje były w Waszej pamięci.
Po kolacji, wszyscy uczestnicy podzieleni na 3-osobowe zespoły stawili się w wyznaczonym miejscu koncentracji aby przejść do finałowej akcji, będącej zwieńczeniem trzydniowych Manewrów. Akcja ta w praktyce odświeżyła wszystkim grupom metodę przeszukiwania sektorów „szybką trójką”.
Brawa dla wszystkich grup, z których większość zmieściła się w limicie czasowym.
Podsumowując te poszukiwania, przypominamy aby dobrze rozglądać się za poszkodowanymi, również na drzewach.
Po raz kolejny Pogórze Ciężkowicko – Rożnowskie pokazało, iż nawigowanie w meandrach lokalnych „paryj” jest… trudne.
Mniemamy, że co poniektórzy uczestnicy manewrów na słowo „paryja” do tej pory odczuwają trudy tych przeszkód terenowych w… nogach.
Zadania, jakie przed Wami postawiliśmy, to zdarzenia do jakich dochodzi lub może dojść na akcjach, w których wszyscy jako strażacy bierzemy udział.
Brawo Wy!
Skończywszy działania, zmęczeni ale zdecydowanie uśmiechnięci, wszyscy usiedliśmy wspólnie przy ognisku, aby następnie udać się do sali na integrację gdzie przy naszym DJ-u Jakub Wrana parkiet cały czas był pełny.
Pełna fotorelacja na naszym Fb ! https://www.facebook.com/GRSNowySacz/posts/3052785018080935